Film og talk: Human Race

2521-615
Tid
Lørdag 1/11, kl. 18.30-21.00
Sted
Nordisk Film Biografer Trøjborg
Tordenskjoldsgade 21
8200 Aarhus N
Pris
- Standard 130,00 kr.
Ny film om Eske Willerslev
Eske Willerslev har en himmelstræbende ambition: At opbygge verdens største samling af menneskehedens arvemasse. Men i takt med at projektet vokser, tvinges han til at konfrontere spøgelserne i sin egen fortid.
I spidsen for et internationalt hold af forskere kaster Eske Willerslev sig ud i en lang mission. De skal kortlægge DNA fra 5.000 forhistoriske mennesker, der har ligget begravet gennem hundreder og tusinder af år. Undervejs dukker helt ny viden op, der ændrer vores forståelse af, hvem vi er. Har psykiske lidelser som depression, ADHD og autisme altid været indlejret i vores DNA. Og er det muligt, at det, vi betragter som psykiske sygdomme, i virkeligheden er dybt forbundet med det at være menneske?
Instruktør Simon Lec har fulgt Willerslev tæt gennem fem år. Resultatet er en intim skildring af en kompromisløs forsker, men også en hjertevarm historie om en mand, der altid har følt sig anderledes, og hvis videnskabelige projekt tvinger ham til at se sin egen kamp for at 'passe ind' i øjnene.
Filmen indledes af producer Jacob Levin Krogh. Efter filmen er der talk og Q&A med instruktør Simon Lec og producer Jacob Levin Krogh.
Praktisk Information
Move Copenhagen