Demens og Alzheimers (livestream fra Dokk1)
2621-591
Start
Fredag 2579, kl. 19.00-20.00
Sted
Streames på YouTube. Du modtager et link til streamingen på mail
Pris
- Gratis, men tilmelding nødvendig
Tidlig opsporing, livsstil og behandling
Kan en blodprøve afsløre Alzheimers, længe før de første symptomer viser sig? Hvordan kan livsstil være med til at forebygge demens? Og hvilke behandlingsmuligheder har vi i dag – og i fremtiden – når sygdommen rammer?
I Danmark lever omkring 100.000 mennesker over 65 år i dag med en demenssygdom, og Alzheimers er langt den hyppigste årsag. Hertil kommer de mange pårørende, som også berøres af de store menneskelige og sociale konsekvenser, der følger med livet med demens.
I denne samtale sætter Niels Okkels, læge og lektor i demensforskning ved Aarhus Universitet, og Rikke Gregersen, seniorforsker ved Forskningscenter for Forebyggelse og Rehabilitering, VIA University College, fokus på den nyeste forskning i tidlig diagnostik, behandling og forebyggelse. Sammen undersøger de, hvordan både medicinske fremskridt og viden om livsstil, hverdagsliv og social aktivitet kan bidrage til hjernens sundhed gennem hele livet. Samtalen modereres af journalist Louise Sloth.
Arrangementet streames live på YouTube. Du modtager forud for livestreamingen en mail med link og information om, hvordan du ser med.